X
  • 9 sierpnia 2018
  • By Beata Gryz
  • Możliwość komentowania 12 EDYCJA „HISTORIE NIEISTNIEJĄCEGO MIASTA” – PODSUMOWANIE została wyłączona
  • in General News

12 EDYCJA „HISTORIE NIEISTNIEJĄCEGO MIASTA” – PODSUMOWANIE

W sobotę,  4 sierpnia, na ulicach Śródmieścia północnego odbyła się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania.”. Dzięki różnym formom artystycznym, na krótką chwilę powróciły na mapę Warszawy dawne miejsca, budynki, a nawet całe ulice bezpowrotnie utracone przez dzisiejszą Warszawę. W 12. edycji „Historia nieistniejącego miasta” wzięło udział ponad 150 uczestników, którzy na około pięciokilometrowej trasie mieli okazję zobaczyć i sfotografować miejsca, które na czas gry przywróciliśmy do życia. Scenariusz gry oparty był o wspomnienia starszej strzelec Batalionu Chrobry I - Danuty Gałkowej p.s „Blondynka”. Dzięki wspomnieniom naszej bohaterki gracze mieli okazję dowiedzieć się jak gotowało się wodę nad świeczką, jak wyglądał słynny granat sidolówka, jak się tańczyło czeczotkę na beczkach oraz jak wyglądała kwatera powstańcza.

Na trasie gry można było zobaczyć przywrócone na ten dzień do życia.: kontury dawnego teatru letniego w Ogrodzie Saskim, placyk Tłomackie, budynek Teatru Nowości, Bank Dyskontowy Warszawski, Pasaż Simonsa, Kamienica Głuszyńskiego, ul. Przejazd oraz nieistniejące kamienice ul. Miodowej. Głównym zadaniem graczy, poza pokonaniem całej trasy i wykonaniem zadań było przygotowanie dokumentacji fotograficznej w czterech kategoriach:  DETAL, OBIEKT W RUCHU, PORTRET i REPORTAŻ. Zdjęcia należy przesłać do 31.08.2018 na adres: klisza@1944.pl. Finał konkursu odbędzie w październiku 2018.

Dziękujemy wszystkim firmom i instytucjom, które pomogły w zorganizowaniu 12. edycji „Twojej kliszy z Powstania”:

Mecenasowi Muzeum: PZU, Partnerowi Muzeum: PGE, Partnerowi obchodów: Lotto, Patronom: Polska The Times, W Sieci Historii, Polskiemu Radiu RDC oraz AMS.

Serdeczne podziękowania również dla Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, Komendzie Stołecznej Policji, Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy, Teatrowi Kamienica, Muzeum Teatralnemu, Klubo-kawiarni „Resort”, Kościołowi Ewangelicko – Augsburskiemu w Rzeczypospolitej Polskiej, Archiwum Miasta Warszawy, Wspólnocie mieszkaniowej Al. Solidarności 78 oraz Centrum Wina Ambra S.A. w Warszawie.